Wóz do przewozu kucyków

 • Poziom trudności
  Poziom trudności
  Trudne
 • Wiek
  Wiek
  3 - 6 lat
 • Uczestnicy
  Uczestnicy
  Rodzice i dzieci
 • Motyw
  Motyw
  Sezonowy

Historia:

Czy kiedykolwiek jeździliście na kucyku? Kucyki mieszkają w gospodarstwach, ale czasami, tak jak my, muszą wyruszyć w długą podróż, aby wziąć udział w wystawie koni, w zawodach skoków przez przeszkody albo udać się do weterynarza. W jaki sposób odbywają taką podróż? Samotne przejście tak długiej trasy mogłoby być dla małego kucyka niebezpieczne. Poza tym pewnie bardzo by się zmęczył! Dlatego właśnie w takich sytuacjach używa się specjalnej przyczepy. Jest ona przyczepiana do samochodu lub ciężarówki i w niej właśnie transportuje się kucyki i inne zwierzęta. W ramach naszego dzisiejszego projektu zrobimy taką przyczepę oraz samochód. Jeśli szukasz więcej inspiracji, pamiętaj żeby zapoznać się także z naszymi innymi projektami! Gdzie zabierzesz dziś swojego kucyka?

Materiały:

 •  wydrukowane załączone szablony
 •  kartonowe pudełko po płatkach śniadaniowych

Tools:

 • mały klej w sztyfcie Pritt
 • nożyczki

 

 

Krok po kroku:

Krok 1:

Najpierw musimy wyciąć z wydrukowanych szablonów wszystkie obrazki przedstawiające elementy wozu do transportu kucyków.

Krok 2:

Teraz weź wycięty pojazd (rys. 1) i przyklej go do pudełka po płatkach śniadaniowych. Odczekaj 30 sekund aż klej wyschnie. Umiesz policzyć do 30? Teraz wytnij przyklejony papierowy wóz, by stworzyć tekturowy szablon.

Krok 3:

Gdy masz już gotowy szablon, złóż go wzdłuż linii przerywanych, wyznaczających kształt pojazdu.

Krok 4:

Nałóż sporą ilość kleju na zakładki wystające wzdłuż linii bocznej i przyklej je tak, by uzyskać kształt pojazdu. Jeśli potrzebujesz pomocy, spójrz na obrazek.

Krok 5:

Aby stworzyć przyczepę, wykorzystaj obrazki nr 7, 8 i 9. Złóż i sklej obrazek nr 9 tak, by uzyskać odpowiedni kształt. Następnie złóż i sklej obrazek nr 7, aby utworzyć podstawę przyczepy dla kucyków.  Potem przyklej obrazek nr 8 - w ten sposób uzyskamy tylne drzwi przyczepy. Jeśli potrzebujesz pomocy, spójrz na obrazek.

 

 

Krok 6:

Teraz przyklej obrazek nr 2 do samochodu i przyczepy dla kucyków, aby stworzyć hak holowniczy.

Krok 7:

Teraz zrób kucyka. Zagnij jego szablon (rys. 3) wzdłuż linii przerywanych, a następnie przyklej białe zakładki tak jak jest to widoczne na rysunku. Zegnij szablon wzdłuż linii przerywanej na obu końcach, a potem sklej obie strony. Upewnij się, że przez przypadek nie skleiły się zakładki (rys. 5)! Teraz posmaruj klejem kolorową stronę zakładek, wsuń ogon w szparę i przyklej zakładki do wnętrza tułowia kucyka (rys. 3). Złóż kucyka na pół (rys. 4) i sklej dwie białe zakładki. Jeśli potrzebujesz pomocy, spójrz na obrazek. Następnie przyklej głowę kucyka do jego tułowia.

Krok 8:

Teraz jesteśmy już gotowi, aby przetransportować naszego konika. Jeśli potrzebujesz pomysłu. jak to zrobić, spójrz na obrazek. To gdzie zabierzesz dziś swojego kucyka?

I gotowe!

Mamy nadzieję, wiele razy przewieziesz swoje kucyki, bardzo dobrze się przy tym bawiąc.

Jeśli potrzebujesz, poproś dorosłych, aby pomogli ci przy wycinaniu elementów z tektury.