Szczęśliwy folwark zwierzęcy

 • Poziom trudności
  Poziom trudności
  Trudne
 • Wiek
  Wiek
  7 - 11 lat
 • Uczestnicy
  Uczestnicy
  Dzieci
 • Motyw
  Motyw
  Sezonowy

Historia:

Czy byłeś kiedyś na farmie? Na każdej z nich znajdziesz rolników, pola uprawne, traktory i wiele wspaniałych zwierząt. Żyją tam kury, świnie, krowy i inne zwierzęta, a zadaniem farmera jest opieka nad nimi. Czy wiesz jakie odgłosy wydają wszystkie te zwierzaki? A które z nich lubisz najbardziej? Dziś zrobimy papierową farmę, wiele szczęśliwych zwierzątek i kilku farmerów. Zasadzimy też jakieś warzywa, a ty będziesz mogła nakarmić swoje zwierzęta sianem. Kiedy zrobi się zimno i zacznie padać, nie zapomnij schować swoich podopiecznych do stodoły, gdzie będzie im ciepło i będą się czuły bezpieczne.

Materiały:

 • wydrukowane załączone szablony
 • kartonowe pudełko po płatkach śniadaniowych

Przybory:

 • mały klej w sztyfcie Pritt
 • nożyczki

 

 

Krok po kroku:

Krok 1:

Najpierw musimy wyciąć z wydrukowanych szablonów wszystkie obrazki przedstawiające zwierzęta na farmie.

Krok 2:

Sklej ze sobą dwa duże pola. To będzie teren twojej farmy. Pola to obszary pokryte kwiatami, krzewami i żyzną glebą.

Krok 3:

Przyklej obrazki 3, 5, 6 i 7 do swojego pudełka po płatkach śniadaniowych. Zostaw do wyschnięcia na minutę, a następnie wytnij obrazki 3, 5, 6 i 7 z pudełka. 
 

Krok 4:

Teraz zegnij wszystkie klapy posmarowane klejem pod odpowiednim kątem.

Krok 5:

Następnie przyklej 6, 3 i 7 do obrazka nr 1 - zgodnie z rysunkiem.  Obrazek nr 1 to podłoga stodoły, a obrazki 6, 3 i 7 to jej ściany. Aby przykleić ściany w odpowiedni sposób, tworząc kształt skrzynki otwartej z jednej strony, musimy wykorzystać nasz klej w sztyfcie.

 

 

Krok 6:

Przyklej obrazek nr 5 na górę stodoły. To będzie dach. Jeśli potrzebujesz pomocy, spójrz na obrazek.

Krok 7:

Aby złożyć konika, zegnij jego szablon (rys. 13) wzdłuż linii przerywanych, a następnie przyklej białe zakładki tak jak jest to widoczne na rysunku. Zegnij szablon wzdłuż linii przerywanej na obu końcach (rys. 15), a potem sklej obie strony. Upewnij się, że przez przypadek nie skleiły się zakładki! Teraz posmaruj klejem kolorową stronę zakładek, wsuń ogon w szparę i przyklej zakładki do wnętrza tułowia konia (rys. 13). Złóż głowę konia (rys. 14) na pół i sklej jej dwie białe zakładki (tak jak na rysunku). Następnie przyklej głowę kucyka do jego tułowia.

Krok 8:

Aby złożyć krowę, zegnij jej szablon (rys. 9) wzdłuż linii przerywanych, a następnie przyklej białe zakładki tak jak jest to widoczne na rysunku. Zegnij szablon wzdłuż linii przerywanej na obu końcach (rys. 11), a potem sklej obie strony. Upewnij się, że przez przypadek nie skleiły się zakładki! Teraz posmaruj klejem kolorową stronę zakładek, wsuń ogon w szparę i przyklej zakładki do wnętrza tułowia krowy (rys. 9). Złóż głowę krowy (rys. 10) na pół i sklej jej dwie białe zakładki (tak jak na rysunku). Następnie przyklej głowę krowy do jej tułowia. Teraz musimy przykleić krowie rogi. Aby je zrobić, zegnij rysunek 12 wzdłuż linii przerywanych. Potem przyklej je do głowy krowy. Jeśli potrzebujesz pomocy, spójrz na obrazek.

Krok 9:

Aby stworzyć postacie i rzeczy przedstawione na obrazkach 2, 16 i 17: zegnij wycięty szablon na pół, a następnie skieruj podstawki do wewnątrz. Posmaruj klejem jedną z kolorowych zakładek podstawy i ściśnij ją tak, by dobrze się przykleiła. Jeśli potrzebujesz pomocy, spójrz na obrazek.  Po skończeniu tego zadanie, gotowi będą dwaj farmerzy, ich zwierzęta oraz warzywa, które uprawiają. Czy umiesz rozpoznać zwierzęta i warzywa?

Krok 10:

Aby wykonać obrazki 4 i 8, owiń kartkę wokół palca, aby uzyskać cylindryczny kształt. Następnie przyklej do niego papier. W ten sposób otrzymasz 6 belek siana, które potem wykorzystasz do karmienia swoich zwierząt.

 

 

Krok 11:

Teraz musimy umieścić stodołę, zwierzęta, warzywa i dwóch rolników na polach. Jak masz zamiar to zorganizować? Spójrz na nasz obrazek — może to cię zainspiruje! Nie zapomnij o karmieniu zwierząt!

I gotowe!

Mamy nadzieję, że będziesz się dobrze bawić ze swoją szczęśliwą farmą.

Jeśli potrzebujesz, poproś dorosłych, aby pomogli ci przy wycinaniu elementów z tektury.