Owoce i warzywa

 • Poziom trudności
  Poziom trudności
  Trudne
 • Wiek
  Wiek
  7 - 11 lat
 • Uczestnicy
  Uczestnicy
  Dzieci
 • Motyw
  Motyw
  Sezonowy

Historia:

Lubisz owoce i warzywa? Spożywanie ich jest bardzo ważnym elementem zdrowego stylu życia. Mają one dobry smak i są pełne witamin i składników mineralnych, które sprawiają, że organizm rośnie i jest w stanie obronić się przed chorobami. Lekarze mówią, należy jeść trzy warzywa i dwa owoce dziennie. To bardzo dużo! A skąd właściwie one się  biorą? Z gospodarstwa, w którym rolnik uprawia je w sadach lub na polu. W ramach naszego dzisiejszego projektu zbudujemy z papieru farmę, na której będziemy mogli uprawiać własne papierowe owoce i warzywa. Jeśli szukasz więcej inspiracji, pamiętaj, żeby zapoznać się także z naszymi innymi projektami! Owocnego uprawiania!

Materiały:

 • wydrukowane załączone szablony
 • kartonowe pudełko po płatkach śniadaniowych

Przybory:

 • mały klej w sztyfcie Pritt
 • nożyczki

 

 

Krok po kroku:

Krok 1:

Najpierw musimy wyciąć z wydrukowanych szablonów wszystkie obrazki przedstawiające elementy farmy.

Krok 2:

Teraz weź wycięty traktor (rys. 1) i przyklej go do pudełka po płatkach śniadaniowych. Odczekaj 30 sekund aż klej wyschnie. Umiesz policzyć do 30? Teraz wytnij przyklejony papierowy traktor — twój tekturowy szablon jest gotowy.

Krok 3:

Jeśli masz już gotowy szablon, złóż go wzdłuż linii przerywanych, wyznaczających kształt pojazdu.

Krok 4:

Nałóż obficie klej na zakładki wystające wzdłuż linii bocznej traktora i przyklej je tak, by uzyskać odpowiedni kształt. Jeśli potrzebujesz pomocy, spójrz na obrazek. Teraz przyklej mocno tylną część traktora (rys. 2).

Krok 5:

Aby zrobić przyczepę do traktora, wykorzystaj obrazki 4 i 3. Złóż i sklej obrazek nr 4 tak, by uzyskać kształt kwadratu. Następnie złóż i sklej obrazek nr 3, aby utworzyć podstawę przyczepy. Jeśli potrzebujesz pomocy, spójrz na obrazek.

 

 

Krok 6:

Aby stworzyć naszego przyjaciela farmera, kosze z owocami i warzywa (rys. 5) zegnij wycięte szablony w połowie, a następnie złóż kolorowe części do wewnątrz, tworząc kształt trójkąta. Następnie nałóż trochę kleju Pritt i przymocuj podstawę w odpowiednim miejscu.

Krok 7:

Teraz musimy zrobić kilka drzew. Naklej więc obrazek drzewa (rys. 7) na pozostałą część pudełka po płatkach śniadaniowych. Odczekaj 30 sekund aż klej wyschnie. Umiesz policzyć do 30? Teraz wytnij przyklejone papierowe drzewa, by stworzyć tekturowy szablon. Zegnij wycięte elementy w połowie, a następnie złóż kolorowe części do wewnątrz, tworząc kształt trójkąta. Następnie nałóż trochę kleju Pritt i przymocuj podstawę w odpowiednim miejscu.

Krok 8:

Aby zrobić pola uprawne, sklej jedno poletko (rys. 6) z drugim.

Krok 9:

Teraz stwórz sad, doklejając do pól drzewa. 

Krok 10:

Możesz już zacząć bawić się w zarządzanie swoją farmą i dowiedzieć się, w jaki sposób rosną warzywa i owoce. Czy widzisz już owoce rosnące na drzewach i warzywa wystające z ziemi?  Co jeszcze możesz dodać do swoich pól uprawnych? Jeśli szukasz inspiracji — spójrz na obrazek.

I gotowe!

Mamy nadzieję, że ten projekt warzywno-owocowych wycinanek dostarczy Ci dużo zabawy!

Jeśli potrzebujesz, poproś dorosłych, aby pomogli ci przy wycinaniu elementów z tektury.