Wielki statek piracki

 • Poziom trudności
  Poziom trudności
  Trudne
 • Wiek
  Wiek
  7 - 11 lat
 • Uczestnicy
  Uczestnicy
  Dzieci
 • Motyw
  Motyw
  Specjalne

Historia:

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, co całymi dniami robią piraci? Otóż jeśli nie zajmują się właśnie polerowaniem swoich protez ani szorowaniem pokładu, pływają okrętami po wodach mórz i oceanów, gromadząc fortunę, grabieżąc mijane po drodze statki handlowe. Ale co potem robią z tymi wszystkimi skarbami? Chowają je w bezpiecznym miejscu i robią mapę, która potem wskazuje im, gdzie je ukryli. Któż może wiedzieć na ilu wyspach wciąż leżą ukryte skarby piratów? W ramach naszego dzisiejszego projektu zbudujemy statek piracki wyposażony we własną załogę i armaty.

Materiały:

 • wydrukowane załączone szablony
 • 3 patyczki do szaszłyków (o długości 25 cm, 30 cm i 10 cm)
 • półmetrowy kawałek wełny/ sznurka
 • 2 duże kawałki folii aluminiowej (30 x 25 cm)

Przybory:

 • mały klej w sztyfcie Pritt
 • nożyczki

 

 

Krok po kroku:

Krok 1:

Najpierw musimy wyciąć z wydrukowanych szablonów wszystkie obrazki przedstawiające statek piracki. 

Krok 2:

Budowanie wielkiego statku pirackiego zaczynamy od przyklejenia dwóch małych brązowych elementów (nr 8 i 9) do obu jego końców (nr 5 i 4).

Krok 3:

Teraz zegnij szablon wzdłuż linii przerywanych oddzielających części statku.

Krok 4:

Przyklej dwie części statku (nr 4, 5) do jego podstawy (nr 7). Upewnij się, że części udało ci się przykleić równo z krawędzią dołu okrętu. Jeśli potrzebujesz pomocy, spójrz na obrazek.

Krok 5:

Teraz przykleimy tył statku. Weź obrazek nr 2 i przyklej go do rufy statku, jak pokazano na rysunku.

 

 

Krok 6:

Następnie sklej dziób statku, jednocześnie umieszczając w nim drewniany patyczek (ten o długości 10 cm). Zrób to nakładając grubą kreskę kleju wzdłuż przedniej krawędzi statku.  Następnie przyklej element nr 4 do elementu nr 5, tak aby obrazki 9 i 8 też były sklejone, jednocześnie umieszczając między nimi drewniany patyczek. Jeśli potrzebujesz pomocy, spójrz na obrazek.

Krok 7:

Aby zbudować kabinę statku (rys. 1), złóż jej elementy i przyklej zgodnie z instrukcją na rysunku.

Krok 8:

Zrób w pokładzie otwory (rys. 6) na żagle (tam, gdzie znajdują się znaki „X”). Możesz użyć do tego patyczka do szaszłyków. 

Krok 9:

Aby przymocować 2 patyczki do statku, użyjemy folii aluminiowej. Weź 2 duże kawałki folii aluminiowej (25 x 30 cm) i nasze 2 patyczki (jeden o długości 25 cm, a drugi o długości 30 cm). Z folii aluminiowej zrób 2 kulki i zatknij je na końcu każdego patyczka. Teraz dociśnij spód tych kulek tak, by się spłaszczył (tak jak na rysunku). Następnie nałóż sporą ilość kleju Pritt na spodnią część folii i przyklej obydwie kulki do podstawy statku, nad kołami, +tak, by patyczki wystawały z pokładu w powietrze (rys. 6) — jak pokazano na rysunku.

Krok 10: 

Wciągnij większy żagiel (rys. 12) na sam dół dłuższego patyczka (jak pokazano na rysunku), a następnie wsuń mniejszy, czarny żagiel (rys. 11) na ten sam patyczek. Powtórz te czynności z krótszym patyczkiem i obrazkami 15 i 14.

 

 

 

Krok 11:

Zegnij flagę na pół (rys. 13), posmaruj klejem jej białą część, a następnie owiń ją wokół najwyższego patyczka.

Krok 12:

Przyklej sznurek do rufy statku. Następnie nałóż klej na sznurek w punktach, w których będzie on stykał się z patyczkiem po jego owinięciu (jak pokazano na obrazku). To da ci pewność, że sznurek jest dobrze przymocowany.

Krok 13: 

Aby stworzyć załogę, zegnij piratów wzdłuż linii przerywanych. Następnie użyj naszego wygodnego kleju Pritt w sztyfcie do sklejenia podstaw piratów. Powinny one utworzyć kształt trójkąta, który pozwoli piratom stać pionowo. Powtórz powyższe czynności z obrazkami 3 i 10.

Krok 14:

Teraz jesteśmy gotowi, aby zbudować nasz statek piracki. Jakie obowiązki przydzielisz członkom swojej załogi? Spójrz na nasz obrazek — może to cię zainspiruje! Mamy nadzieję, że będziesz się dobrze bawić!

I gotowe!

Mamy nadzieję, że budowa pirackiego statku dostarczy Ci dużo zabawy!

 

 

Poproś dorosłego, żeby pomógł ci przy robieniu dziurek w żaglach i pokładach.