Upiorna twierdza piratów

 • Poziom trudności
  Poziom trudności
  Trudne
 • Uczestnicy
  Uczestnicy
  Rodzice i dzieci
 • Motyw
  Motyw
  Specjalne

Historia:

Czy kiedykolwiek udawałeś, że jesteś zawadiackim piratem buszującym na pełnym morzu? Każda porządna załoga piracka potrzebuje bezpiecznej przystani, w której będzie mogła naprawić swój statek, uzupełnić zapasy i zwerbować nowych kamratów do swojej załogi. A gdzie robi się takie rzeczy? Oczywiście w pirackiej twierdzy! Taka forteca to bezpieczne miejsce, w którym stary wilk morski może rozprostować swoje kości w oczekiwaniu na kolejną przygodę na pełnym morzu. A w ramach tego projektu proponujemy ci dużo zabawy związanej z tworzeniem pirackich budowli. Zbudujemy z papieru twierdzę na wyspie wraz z armatami, bombami i ukrytym skarbem. Doskonałym dodatkiem będzie dwóch piratów, którzy dołączą do załogi kolejnego statku zawijającego do portu.

Materiały:

 • wydrukowane załączone szablony
 • wykałaczka
 • kartonowe pudełko po płatkach śniadaniowych

Przybory:

 • mały klej w sztyfcie Pritt 
 • nożyczki

 

 

Krok po kroku:

Krok 1:

Najpierw musimy wyciąć z wydrukowanych szablonów wszystkie obrazki przedstawiające piracką twierdzę. Pamiętaj, aby nie przeciąć przerywanych linii wzdłuż drzwi!

Krok 2:

Stwórz swoją wyspę przyklejając jej duży kawałek (rys. 1) do niebieskiego morza, a następnie doklejając mniejszą część (rys. 2) do większej.

Krok 3:

Aby zrobić twierdzę piratów, weź jej dwie drewniane części (rys. 4 i 5) i zegnij wzdłuż wszystkich linii przerywanych.

Krok 4:

Posmaruj klejem białe części budowli i złącz je. Wszystkie białe wypustki posmarowane klejem powinny znajdować się po tej samej stronie, w podstawie chaty.  Następnie należy złożyć i skleić chatę tak, żeby utworzyła kwadrat.

Krok 5:

Teraz przyklej ją do podnóża swojej pirackiej twierdzy, a samą twierdzę przyklej do wyspy.

 

 

Krok 6:

Zegnij flagę na pół (rys. 6), a następnie posmaruj klejem jej białą część. Potem wsadź wykałaczkę w środek zgięcia i sklej obydwie części. Twoja flaga na wykałaczce jest już gotowa.

Krok 7: 

Aby przymocować flagę do twierdzy, nałóż trochę kleju na spód wykałaczki i przyklej ją w rogu fortecy.

Krok 8:

Aby zrobić trawę na swoją wyspę (rys. 3), zegnij jej część w kolorze piasku pod kątem 90 stopni. Następnie nałóż klej na białe krawędzie. A teraz udekoruj wyspę umieszczając trawę w taki sposób w jaki tylko chcesz.

Krok 9: 

Aby zrobić skrzynię ze skarbami (rys. 7), zegnij ją wzdłuż linii przerywanych. Teraz nałóż klej na kolorową stronę zagiętej części i sklej swoją skrzynię.

Krok 10: 

Aby stworzyć załogę, zegnij piratów (rys. 8) wzdłuż linii przerywanych. Następnie użyj naszego wygodnego kleju Pritt w sztyfcie do sklejenia podstaw piratów. Powinny one utworzyć kształt trójkąta, który pozwoli piratom stać pionowo na straży.

 

 

Krok 11:

Teraz nadszedł czas na zabawę! Jakie przygody spotkają dziś piratów w ich twierdzy?

I gotowe!

Mamy nadzieję, że budowa papierowej twierdzy dla piratów dostarczy Ci dużo zabawy!

 

 

Poproś dorosłych, aby pomogli ci przy wycinaniu elementów z tektury.