Uprawiaj swoją w łasną roślinkę!

 • Poziom trudności
  Poziom trudności
  Trudne
 • Wiek
  Wiek
  3 - 6 lat
 • Uczestnicy
  Uczestnicy
  Rodzice i dzieci
 • Motyw
  Motyw
  Sezonowy

Historia:

Czy wiesz, co sprawia, że rośliny rosną? Dzięki temu projektowi dowiemy się jak uprawiać rośliny z nasion, które znajdziemy w naszej kuchni. Czy wiesz, że wiele owoców i warzyw ma nasiona w środku? To oznacza, że jeśli je zasadzisz, wyrosną z nich kolejne roślinki! Uprawianie roślin nie jest trudne. Wymaga od nas po prostu trochę opieki i cierpliwości. Pokażemy Ci krok po kroku jak możesz uprawiać rośliny w swojej własnej papierowej szklarni. Za pomocą szklarniowej miarki można zmierzyć tempo wzrostu roślin. Ile dni minie zanim roślina urośnie o 3 cm?  Jeśli interesują cię takie ciekawostki, zapoznaj się także z naszymi innymi pomysłami na projekty! Czyż rośliny nie są fascynujące?

Materiały:

 • wydrukowane załączone szablony
 • nasiona rzeżuchy
 • przezroczysta torebka foliowa
 • wata

Przybory:

 • mały klej w sztyfcie Pritt 
 • nożyczki
 • farby, kredki, ołówki lub wszystkie razem

 

 

Krok po kroku:

Krok 1:

Pokoloruj wszystkie wydrukowane obrazki. 

Krok 2:

Kiedy już będą tak kolorowe, jak sobie życzysz, wytnij je. Uważaj tylko, by nie wejść nożyczkami na linię szklarni! Gdy wytniesz już wszystkie obiekty, te największe złóż na pół. To właśnie jest szkielet twojej szklarni.

Krok 3:

Zwilż watę dużą ilością wody, a następnie wyciśnij jej nadmiar. Najwygodniej będzie ci zrobić to nad zlewem.

Krok 4:

Wciśnij nasiono znalezione w kuchennej szafce w zwilżoną watę. My tym razem postanowiliśmy zasadzić rzeżuchę. A ty co posadzisz? Gdy już zasiejesz nasiona, ułóż wilgotną watę na dnie swojej przezroczystej plastikowej torebki. To ona właśnie będzie oknem twojej szklarni.

Krok 5:

Ułóż torebkę tak, żeby wata znajdowała się w wyciętym okienku. Zawiń boki torebki w taki sposób, żeby zmieściła się do wnętrza szklarni. Następnie obficie posmaruj wewnętrzne ściany swojego budynku klejem Pritt. 

 

 

Krok 6: 

Teraz możemy wstawić przezroczystą torebkę między ścianki i przykleić ją.

Krok 7:

My udekorowaliśmy naszą szklarnię dodatkowymi mniejszymi wyciętymi i pokolorowanymi obrazkami. A ty jak ozdobisz swoją szklarnię? Spójrz na nasz obrazek — może to cię zainspiruje!

Krok 8:

Ostatnim krokiem jest przyklejenie torebki do okna, przez które twoja roślinka dostanie dużo światła.

Wskazówka: Po zakończeniu użyj ciepłej szmatki, aby zetrzeć resztki kleju Pritt za szkła. Bardzo łatwo usunąć go za pomocą ciepłej wody!

Krok 9:

Teraz jesteśmy już gotowi, aby hodować nasze rośliny. Pamiętaj, aby obserwować, jak szybko rosną za pomocą miarki szklarniowej! 

I gotowe!

Mamy nadzieję, że budowa szklarni dostarczy Ci dużo zabawy!

 

Jest to świetny projekt, przy którym możesz wykorzystać klej w sztyfcie Pritt!